Jord

Ett landsbygdsdrama om förväntningar, sårade känslor och ett livsverk som fallit i träda. 

Den gamla lantbrukaren Mikael är vilse i tillvaron och har blivit dement. Hans son Jon har varit borta under många år på grund av sin kantstötta relation till pappan. När pjäsen börjar möts de igen. Pappan är knotig och vresig, precis som Jon minns honom, ändå knyter det sig i magen när han ser hur skröplig han blivit. 

Sara, som har lärt känna Mikael på det lokala kaféet, dyker upp på gården. Hon involveras i uppgörelsen mellan far och son, och vi får följa den känslomässiga kampen kring gården, framtiden, faderns åldrande och sonens mångåriga frånvaro. 

En föreställning som berör - om fadern, sonen och jorden vi ärvde. 

Östgötateatern i samproduktion med Riksteatern. 

Spelperiod: 

3-7-11 mars, Teater Bråddgatan 34 Norrköping

23-27 maj maj, Ung scen/öst, Linköping

 

Föreställningens läng: 

Cirka två timmar och 20 min (inklusive paus)

 

Billjettpriser: 

Ordinarie 170 kr, Abonnent 135 kr, Ungdom (t.o.m 25 år) 85 kr, Pensionär 150 kr, Grupp 145 kr, Scenpass 125 kr

 

Medverkande: 

Therése Lindberg (Sara), Peter Jansson (Jon), Peter Sundberg (Mikael)

 

Produktionsteam:

Författare: Bruce Gooch

Översättning: Kerstin Gustafsson

Förlag: Nordiska Teaterförlaget upa

Regi: Karin Enberg

Scenografi och kostym: Lotta Nilsson

Länk till Östgötateatern hittar du här. 

 

Fixa biljetter här:
https://www.nortic.se/tickets/show/50120


Kl 16:00, söndag 11 mars

Pris: Ordinarie 170 kr, Abonnent 135 kr, Ungdom (t.o.m 25 år) 85 kr, Pensionär 150 kr, Grupp 145 kr, Scenpass 125 kr Biljetter köpes online via Östgötateatern.


Teater Bråddgatan 34




Informationen på sidan hämtas från www.ostergotland.events

 

 
På gång
Premiär: Svavel
22 februari kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Svavel
23 februari kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Låtskrivarbaren
23 februari kl 18:00
På Dynamo

Kasimir & Karoline
24 februari kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Svavel
24 februari kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Svavel
24 februari kl 14:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Svavel
25 februari kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Kasimir & Karoline
1 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Kasimir & Karoline
3 mars kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Jord
3 mars kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34

Quilty 25 år
3 mars kl 18:00
På Dynamo

Kasimir & Karoline
4 mars kl 16:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Kasimir & Karoline
5 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Jord
7 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34

Jord
8 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34

Kasimir & Karoline
8 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

Jord
9 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34

Jord
10 mars kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34

Heart of Stones
10 mars kl 19:00
På Dynamo

Premiär "Skådespelerskan"
10 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Kasimir & Karoline
10 mars kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

"Skådespelerskan"
11 mars kl 16:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Jord
11 mars kl 16:00
På Teater Bråddgatan 34

Kasimir & Karoline
11 mars kl 16:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

"Skådespelerskan"
13 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Kasimir & Karoline
15 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

"Skådespelerskan"
16 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Livekarusellen - Turnéstopp 3
16 mars kl 19:00
På kulturhuset, Kulturkvarteret Hallarna

Kasimir & Karoline
17 mars kl 18:00
På Teater Bråddgatan 34 (Obs ingång från gården Tunnbindaregatan 37)

"Skådespelerskan"
17 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Sol-Ägget med dansworkshop
18 mars kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34

"Skådespelerskan"
18 mars kl 16:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

"Skådespelerskan"
20 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

"Skådespelerskan"
23 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

"Skådespelerskan"
24 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34, Tredje kammaren

Improvisationsteater - Teater Impuls
24 mars kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34

Berättaren presenterar Sagan om Viktor
25 mars kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklovsteater: Du & Jag
4 april kl 10:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklovsteater: Du & Jag
4 april kl 13:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklov: Molly Blom Show med workshop
5 april kl 10:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklov: Molly Blom Show med workshop
5 april kl 13:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklov: Vår Version av Robin Hood
6 april kl 13:00
På Teater Bråddgatan 34

Påsklov: Vår Version av Robin Hood
6 april kl 10:00
På Teater Bråddgatan 34

Soporna, Musikteater Gulasch
8 april kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34

Danskarusellen - Distriktsfestival
14 april kl 19:00
På Dynamo

Sagoyoga med konstworkshop
15 april kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34

Livekarusellen - Semifinal 3
21 april kl 19:00
På Dynamo

Improvisationsteater - Teater Impuls
21 april kl 19:00
På Teater Bråddgatan 34

Sagan om hjärtats sanna önskan
22 april kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34

Livekarusellen - Distriktsfestival
28 april kl 19:00
På Dynamo

Sagoyoga med konstworkshop
29 april kl 15:00
På Teater Bråddgatan 34